Anasayfa | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap
24 Mayıs 2017 Çarçamba
Anasayfa Mersin İdman Yurdu Basketbol Salon Sporları Genel Haberler Amatör Sporlar Galeri Olimpik Oyunlar
Soner KAN


12575 kez okundu . 0 yorum yapıldı. Yazarın köşe yazısı var.Yazarın arşivini görmek için tıklayınız.
Mersin’in ‘oyun’ sınavı

Tarih : 24.12.2012.

 2013 yılında 17.’si organize edilecek olan; ‘Akdeniz Oyunları’na Mersin ev sahipliği yapacak.. Akdeniz’de kıyısı olan ülkeler, 2013 yılının Haziran ayında Mersin’de buluşacak.. Üç kıtadan 24 ülkeden gelecek olan yaklaşık 4 bin sporcu, 32 ayrı branşta birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışacak..


Oyunlar kapsamında kentte yapımına bir süre önce başlanan tesislerin inşaatı da sürüyor.. 25 bin kişi kapasiteli ‘Mersin Stadı’, bin kişilik olimpik yüzme havuzu, 500 kişilik spor salonu, bin kişilik cimnastik salonu bu yatırımlar arasında öne çıkıyor.. Kentin dört bir yanındaki spor tesisleri de bakıma alınırken, spor tesislerindeki çekiç sesleri de daha bir hızlı yükselmeye başladı.. 


Özellikle stadyum inşaatı konusunda yaşanan sorun ve sıkıntılar, uygulamaya konulan ‘haciz’ işlemleri, diğer tesislerdeki aksamalar, projelerde yaşanan gecikmeler, gelecek açısından kaygı verici.. Oyunlara 6-7 ay gibi kısa bir zaman kala tüm bu tesislerin yetişip yetişmeyeceği ise tam bir muamma… Ama kent kamuoyuna genel olarak baktığımızda tesislerin yetişmeyeceği endişesi taşıyor.. Hatta oyunlarla birlikte Mersin’in kötü bir reklamı yapılacağı dile getiriliyor..


Özellikle iş dünyası ve müteahhitler konuya çok farklı bir açıdan bakıyor.. Tesislerin inşasını üstlenen firmalar ve bu firmaların işi almasını sağlayan ihaleler ile ilgili rahatsızlıklarını dile getiriyor.. Burada onların iddialarına yer vermek istemiyorum ama özellikle bu konunun üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.. Eğer herkes aynı şey üzerinde durup, yine aynı noktada eleştirilerde bulunuyorsa burada yanlış gider bir şey vardır diye görmekte fayda var..


Tüm bunların yanında ‘Akdeniz Oyunları’ gösterdi ki, Mersin’de ciddi bir ‘kan uyuşmazlığı’ var.. ‘Koordinatörlük’ görevinde yaşanan sıkıntılar ise bunun en güzel örneği.. Taha Aksoy’un görevini adeta kaçarcasına bırakması, basının içine düştüğü durum da bunun cabası.. Kurumlar birbiri ile kavgalı, herhangi bir uyum yok.. Kurumları bir araya getirip, onları ortak bir paydada birleştirip, birlikte hareket etmelerini sağlayacak bir ‘orkestra şefi’ de ne yazık ki yok!.. 


Herkes, “Oyunlar bitse de kurtulsak” havasında olaya yaklaşıyor.. Hatta bazıları, ‘Nerden girdik bu işe?’ diye de kendine ciddi ciddi soruyor.. Dönüp sokağın nabzını tuttuğumuzda ise bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor.. Organizasyonun adı; ‘Akdeniz Oyunları’, ancak herkes buna ‘Akdeniz Olimpiyatları’ diyor.. Hatta Türkiye’nin en saygın gazetelerinden biri olarak öne çıkan, ulusal bir gazetemizin bölge ekindeki; ‘MERSİN’İN OLİMPİYAT SINAVI’ başlığı işin vahimiyetini gösteriyor..


Olimpiyatlar ile oyunları birbirinden ayıramıyor insanlar.. Ya da yanlış bilgilendiriliyor veya hiç bilgilendirilmiyor.. Bu bile kent insanının ’17. Akdeniz Oyunları’nı sahiplenmediğini ortaya koyuyor.. Ancak Organizasyon Komitesi’ne bakarsanız, her şey güllük gülistanlık.. Hiçbir sorun yok, her şey tıkırında.. Zaten onlar hayal dünyasında geziyor.. Ayakları yere basmıyor.. Zaten sorunda bu.. Yaşadığı kente yabancı olmak.. Kentin nabzını tutamamak, kent insanına yakın olamamak..
‘2013 Akdeniz Oyunları’na ilk aday olduğumuzdaki kentin havasını hatırlayın.. O dönemde İstanbul’da Fotosspor Gazetesi’nde editörlük yapıyordum.. Kentin heyecanı, istek ve azmini İstanbul’dan bile hissedebiliyordum.. Hatta genel müdürümüz, kenti çok iyi tanıdığım için beni Mersin’e göndermiş, kentteki havayı solumamı ve bununla ilgili ulusal baskı çıkacak tam sayfa bir haber çalışmamı yapmamı istemişti..


Peki bugünkü tablo?. Oyunlara 6-7 ay gibi kısa bir süre kala kentte herhangi bir heyecan, coşku görebiliyor musunuz?. Ya da kentin dinamiklerinin bu işi sahiplenip, elini taşın adlına koyduğuna inanıyor musunuz?. ‘Akdeniz Oyunları’ hiç kimsenin umurunda değil.. Herkes kendi dünyasında.. 2013 yılı Haziran ayı geldiğinde ne de olsa oyunlar yapılır.. 
Öyle de ya da böyle Mersin bu organizasyonun üstesinden gelir.. Gelir gelmesine ama insanlarda bıraktığınız izlenim, ortaya koyduğunuz çaba ve çalışma, oyunlar sonrasındaki konumunuz önemli.. Mersin, bu oyunlarla kötü bir sınav verebilir, her şeyi eline yüzüne de bulaştırıp, tüm Akdeniz ülkelerine de rezil olabilir..


Peki bugünden ne yapılabilir?. Öncelikle artık kişisel kavgalara, kurumsal çatışmalara bir son verilmeli.. İşin ciddiyetine ve Mersin’e getirip götüreceklerinin farkına varılmalı.. ‘Ben’ yerine artık ‘biz’ diyebilmeli kentin dinamikleri.. Eğer bunu yapmaz, herkes köşesine çekilirse işte sorun da burada başlar.. Mersin, bu organizasyonu eline yüzüne bulaştırır, ‘Akdeniz Oyunları’ da büyük bir fiyasko ile sonuçlanır.. Karar bu kenti yönetenlerin ve bu güzelim kentte yaşayanların…


Yorumlar
Köşe Yazısını Yorumlayın
Ad Soyad * :
E-Posta * :
Yorumunuz * :
 

Play-Off’lar 25 Mayıs’ta..
MERSIN İDMAN YURDU
 
Play-Off’lar 25 Mayıs’ta..
 
Play-Off Yarı Final ilk maçlar 25 Mayıs Perşembe, Yarı Final ikinci ma...  
  Göz göre göre düştü...
  Son noktayı koydu...
  Karak ’istifa yok’ dedi...
  Eriş İstifa etti....
TÜM MERSIN İDMAN YURDU HABERLERİ

Büyükşehir veda etti
BASKETBOL
 
Büyükşehir veda etti
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı’nı deplasmanda 102...  
  Play-Off uzak değil...
  Perdeyi Mersin açacak...
  Her şey 3 puan için...
  Ve kabus bitti ...
TÜM BASKETBOL HABERLERİ

 MİY HENTBOL SERİYE TAKTI
SALON SPORLARı
 
MİY HENTBOL SERİYE TAKTI
 
Mersin İdman Yurdu Hentbol Spor Kulübü, Sivas Gençlik Spor’a fark att...  
  HENTBOLCULARDAN MEMOİL’E TEŞEKKÜR...
  MİY hentbolda güldü...
  MİY Hentbol ilk maçına çıkıyor...
  Liderlik el değiştirdi...
TÜM SALON SPORLARı HABERLERİ

Dostluk kazandı
GENEL HABERLER
 
Dostluk kazandı
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile ...  
  Sahtekarlık mı yapılıyor ?...
  TSG’ye tarihi formül...
  Mersin’i es geçtiler...
  Tarsus Gazi oldu...
TÜM GENEL HABERLER HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
 • Ali ŞANLI
 • Esat DURAK
 • Mehmet SELVİ
 • Abidin YAĞMUR
 • Soner KAN
 • Yakup BONCUK
 • Tuğba GÜNDOĞDU
  TARAFTARIN SESİ
  ANKET
  Sizce gelecek hafta oynanacak olan Karabükspor karşılaşmasında forvette hangi isim oynamalı ?
  -Welliton Soares
  -Marko Futacs
  VİDEOLAR
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  Kamptan ilk görüntüler
  Kamptan ilk görüntüler

  ÇOK OKUNAN HABERLER
 • Karak ’istifa yok’ dedi
 • BİLİR DAVA AÇIYOR
 • İçelspor gün sayıyor
 • İçelspor Süper Ligde..
 • Yine alamadık
 • Eriş İstifa etti.
 • Son noktayı koydu
 • Sahtekarlık mı yapılıyor ?


 • Anasayfa Künye İletişim Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
  Copy Right © 2012 Paskolik . Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Geliştirme Mustafa ŞAMDAN. Email : m.shamdan@gmail.com