Anasayfa | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa İçel İdman Yurdu Basketbol Salon Sporları Genel Haberler Amatör Sporlar Galeri Olimpik Oyunlar Tarsus İdman Yurdu
2020 AVRUPA ARTİSTİK CİMNASTİK ŞAMPİYONASI'NIN HAZIRLIKLARI MERSİN’DE BAŞLADI

825 kez okundu . 0 yorum yapıldı.


Haber Tarihi : 14.10.2020 14:34:00

Azerbaycan’dan Türkiye’ye alınan ve 09-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2020 Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası’nın hazırlıkları Mersin’de başladı. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, bu kadar kısa sürede bu organizasyonu yapabilecek bir Avrupa ülkesi olduğunu düşünmediğini belirterek, “Bugüne kadarki yapılmış en başarılı organizasyonlardan biri olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Avrupa Cimnastik Birliği (UEG) 2020 faaliyet programında yer alan ve 09-20 Aralık tarihleri arasında Azerbaycan’da yapılması planlanan 2020 Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası korona virüs pandemisi nedeniyle Türkiye’ye alındı. Mersin Olimpik Cimnastik Salonu’nda yapılacak olan şampiyona, 09-13 Aralık tarihleri arası erkekler, 17-20 Aralık tarihleri arasında ise kadınlar kategorilerinde gerçekleştirilecek.

Şampiyonaya kısa bir süre kala Mersin’de de hazırlıklar da hız kazandı. Bu çerçevede, teknik heyetlerle birlikte Mersin’e gelen Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, organizasyonun yapılacağı Mersin Olimpik Cimnastik Salonu’nda incelemelerde bulundu. Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir’den salonla ilgili bilgi alan Çelen, Mersin’de kampa giren Rusya Cimnastik Milli Takımı’nı da ziyaret ederek, bir süre antrenmanlarını izledi.

“BU KADAR KISA SÜREDE BU ORGANİZASYONU YAPABİLECEK BİR AVRUPA ÜLKESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Başkan Çelen, incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Federasyonun bütün icra kurulları ve hem kadın hem erkek teknik heyetleriyle Mersin’de toplantılar gerçekleştirecekleri bilgisini veren Suat Çelen, Azerbaycan’da yapılacak olan Avrupa şampiyonasının iptal edilmesi sonrası Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da güçlü desteğini alarak Avrupa Cimnastik Federasyonu’na adaylık başvurusu yaptıklarını söyledi.

Üç Avrupa ülkesinin daha aday olduğunu hatırlatan Çelen, Avrupa yetkililerinin, şampiyonanın Türkiye’de yapılmasını kabul ettiklerini kaydetti. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, “Çünkü Avrupa’da bu kadar kısa sürede bu organizasyonu yapabilecek bir ülke olduğunu şahsen düşünmüyorum. Bizim de bu kadar güçlü olarak adaylığımızı göstermemizin sebebi, Akdeniz Oyunları’nda yapılmış olan Mersin’deki bu muhteşem salon. Bu, bizim güçlü yanımız. Mersin’in güzelliğini, dinginliğini, sakinliğini Avrupa ülkelerine göstermek gerekiyor. Bu salonun güzelliğini göstermek gerekiyor” diye konuştu.

“BUGÜNE KADARKİ YAPILMIŞ EN BAŞARILI ORGANİZASYONLARDAN BİRİ OLACAK”

Mersin’de aralık ayında önce erkekler, gençler ve büyükler, hemen akabinde de kadınlar, gençler ve büyükler Avrupa şampiyonası yapacaklarını dile getiren Çelen, “Umarım yüksek katılımlı bir şampiyona olur. Böyle bir pandemi sürecinde hem ülkemizin güvenilir bir ülke olduğunu göstermek hem de ülkemizin bir spor organizasyonu ülkesi olduğunu göstermek ve Avrupa şampiyonasından sonra her yıl Mersin’de düzenlediğimiz Dünya Challenge Kupası’na da artık 10-15 ülke dışında daha fazla ülkenin katılımını sağlayacağı da bir şampiyona olacak. Bu bakımdan bizim için çok önemli. Biz Türkiye olarak 2023 Avrupa Şampiyonası’nı Antalya’da yapmak için 4 yıl önceden hakkı elde etmiştik. Bu, bizim için bir deneme ve tecrübe olacak. Ama biz bu kadar kısa sürede emin olun bugüne kadarki yapılmış en başarılı organizasyonlardan birinin olacağı kanaatindeyiz. Bugün çalışmalarımızı tamamlayacağız. Umut ediyorum ki dünya şampiyonalarında madalya almış ülkemiz, Avrupa şampiyonasında da burada madalyalar çıkaracak” ifadelerini kullandı.

“50 ÜLKENİN OLDUĞU BİR AVRUPA ŞAMPİYONASINDAN BAHSEDİYORUZ”

Mersin’deki organizasyonun yüksek katılımlı bir şampiyona olacağını tahmin ettiklerini belirten Suat Çelen, “Azerbaycan Federasyonu’ndan aldığım bilgi 38 ülke erkeklerde, 39 ülke kadınlarda gelecek. Yani 38-39 ülke gibi öngörülüyor ama 20-25-40 olsun önemli değil, 50 ülkenin olduğu bir Avrupa şampiyonasından bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya Cimnastik Federasyonu başkanı ile federasyonunun hem kadınlar hem erkekler teknik patronlarının da şampiyona için Mersin’e geleceklerini sözlerine ekleyen Çelen, şöyle devam etti: “Bunlar Mersin ve Türkiye adına çok önemli. Biz, bütün Avrupa ülkelerinin gelmesini temenni ediyoruz. Dünya başkanı, bu yıl içerisinde dünyada yapılan en büyük cimnastik organizasyonunu tertip edeceğimizi bize söyledi. Tahmin ediyorum ki katılım yüksek olur, çünkü sporcular yarışmaya hasret pandemi sürecinde. Katılımcı ülke sayısından ziyade bu kadar kısa bir süre içerisinde böyle bir organizasyona talip olup yapabileceğimizi göstermek, bence ülkemizin artık bir spor organizasyonu ülkesi olduğunun bir göstergesi olacaktır. Artık bizlere de federasyon olarak düşen görev, bu tesisleri doldurmak. Biz federasyon olarak her yıl challenge kupasıyla bunu yapıyoruz ama bu Avrupa şampiyonası üst segment bir şampiyona. Dünya şampiyonasından sonra cimnastiğin en büyük kıta şampiyonası. Umarım ülkemize, Mersin’e ve bizlere yakışır bir şekilde organizasyon düzenleriz.”

“KATILDIĞIMIZ HER ŞAMPİYONADA MADALYA HEDEFİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Türkiye olarak şampiyonadaki hedeflerini de açıklayan Başkan Suat Çelen, “İbrahim Çolak dünya şampiyonu, Ahmet Önder dünya ikincisi, Ferhat Arıcan dünya beşincisi oldu. Ümit Şamiloğlu bizim Avrupa üçüncümüz. Avrupa ikincimiz var, yine Ahmet Önder’in Avrupa’da madalyası var. Bizim Avrupa’da, dünyada madalya alabilecek sporcularımız var. Kadınlarda da şansımız devam ediyor. Nazlı Savranbaşı ile olimpiyat kotası aldık. Halihazırda 4 sporcumuz olimpiyata gidiyor. Diğer branşlarımızda olimpiyat şansımız devam ediyor. Ama İbrahim Çolak’ta dünya şampiyonasından sonra biceps kopması oldu, olimpiyatlara hazırlanırken bir ameliyat süreci var. Teknik kadromuz onu değerlendiriyor. Olimpiyat öncesi yarışıp yarışmayacağına teknokratlar karar verecek. Ama biz Türkiye olarak Türk cimnastiğiyle katıldığımız her şampiyonada madalya hedefimizi sürdüreceğiz” dedi.

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir de Mersin’in bu tür organizasyonlara alıştığını, bundan sonra devamının da geleceğini söyleyerek, “Bu tür organizasyonlar, şehrimizin ekonomisine, kültürüne, turizmine, eğitimline, her şeyine etki edebilecek organizasyonlar. El birliğiyle şehrimizi iri ve diri tutacağız ve bu şampiyonaya hep beraber sahip çıkacağız” diye konuştu. (iha)Haber Etiketleri
mersin | cimnastik | turkiye |

Yorumlar
Haberi Yorumlayın
Ad Soyad * :
E-Posta * :
Yorumunuz * :
Doğrulama *
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code  Refresh
 

İDDİALI KONUMA GELDİ
İÇEL İDMAN YURDU
 
İDDİALI KONUMA GELDİ
 
-...  
  YAPRAK DÖKÜMÜ BAŞLADI ...
  BAY GEÇİYOR...
  İÇEL ZİRVEDE! ...
  İLK YARIYA 2 GOL SIĞDIRDI ...
TÜM İÇEL İDMAN YURDU HABERLERİ

YILIN SON MAÇI
BASKETBOL
 
YILIN SON MAÇI
 
-...  
  PERİLER ZORU KOLAYA ÇEVİRDİ...
  OLAYLI MAÇ!...
  KÖTÜ SERİ DEVAM EDİYOR...
  AVRUPA KADINLAR CİMNASTİK ŞAMPİYO...
TÜM BASKETBOL HABERLERİ

HAKEMİ GEÇEMEDİ!
SALON SPORLARı
 
HAKEMİ GEÇEMEDİ!
 
Türkiye Erkekler Hentbol 1.Liginde mücadele eden Mersin İdman Yurdu He...  
  MİLLİLERİN HEDEFİ İLK 3 İÇİNDE YER...
  HENÜZ GALİBİYETİ YOK...
  ZİRVEYE BİR ADIM DAHA...
  GALİBİYET İÇİN ÇIKACAKLAR...
TÜM SALON SPORLARı HABERLERİ

ALTAY’DAN SİLİFKE BELEDİYESPOR’A MARŞ
GENEL HABERLER
 
ALTAY’DAN SİLİFKE BELEDİYESPOR’A MARŞ
 
Pop-rock sanatçısı Ali Altay, Silifke Belediyespor’a marş yazıp best...  
  TARSUS İDMAN YURDU TELAFİ PEŞİNDE...
  HAFTA İÇİ MESAİSİ BAŞLIYOR...
  DÖRT GÖZLE BEKLİYOR...
  KAYBEDENİN İŞİ ZOR!...
TÜM GENEL HABERLER HABERLERİ

KÖSE YAZARLARIMIZ
 • Ali ŞANLI
  TARAFTARIN SESİ
  ANKET
  Sizce gelecek hafta oynanacak olan Karabükspor karşılaşmasında forvette hangi isim oynamalı ?
  -Welliton Soares
  -Marko Futacs
  VİDEOLAR
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  Kamptan ilk görüntüler
  Kamptan ilk görüntüler

  ÇOK OKUNAN HABERLER


  Anasayfa Künye İletişim Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
  Copy Right © 2012 Paskolik . Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Geliştirme Mustafa ŞAMDAN. Email : m.shamdan@gmail.com