Anasayfa | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap
19 Eylül 2020 Cumartesi
Anasayfa İçel İdman Yurdu Basketbol Salon Sporları Genel Haberler Amatör Sporlar Galeri Olimpik Oyunlar Tarsus İdman Yurdu
SPOR HER YERDE!

932 kez okundu . 0 yorum yapıldı.


Haber Tarihi : 24.3.2020 09:59:00

Daha sağlıklı toplum ve yaşam için 40 yıla yakın süredir Mersinlilere pek çok barnşta sportif faaliyet imkanı sunan ve “Zirve ile zinde kal!” sloganıyla sağlığın adresi olan Zirve Fitness Center, Korona virüs salgını nedeniyle geçici olarak faaliyetlerine ara verdi. Yeni tip korona virüsünün bağışıklık sistemi zayıf insanları etkilemesinden dolayı spor yapmanın yeri olmadığının çağrısını yapan Zirve Fitness Center İşletmecisi Demir Kaya, kendini evde karantinaya alan herkesi sağlık için evde spor yapmaya çağırdı.

Hem kişisel sağlık, hem de toplum sağlığı için spor yapmanın özellikle bu günlerde çok önemli olduğuna vurgu yapan Kaya, “Geçirmiş olduğumuz şu zorlu günlerde hem kendi sağlığımız, hem de toplum sağlığını riske etmemek adına evlerimizden çıkmamız gerektiğini bilinçli bireyler olarak bilmemiz gerekiyor. Evde olduğumuz zaman zarfı içerisinde hem beslenmemize, hem de spor alışkanlığını edinmemizde; hem bireysel, hem de aile fertleri açısından olumlu sonuçlar doğuracağını hepimiz biliyoruz” dedi.

EVDE SPOR ÇOK KOLAY!

Evde spor yapmanın birazcık yaratıcı düşünerek çok kolay ve eğlenceli bir hal alacağını belirten Kaya, basitçe şu tavsiyeleri verdi; “Kendi vücut ağırlığımızla ve evdeki materyallerle hem işi eğlenceli hale getirip vücutlarımızın sıkılaşmasını veya sıkı kalmasını sağlayabiliriz. Yapılacak olan hareket kombinasyonunu kısaca anlatacak olursak:  Öncelikle vücudu esneterek herkesin bildiği gibi açma germe yaparak vücudu hazır duruma getirmek gerekir. Evinizde uygun gördüğünüz bir yere yatıp mekik pozisyonu alıp 4*15 veya 4*20 şeklinde yapıp üst karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde bacaklarınızı birleştirip kalçalarınızı yerden kaldırmadan bacaklarınızı havaya kaldırıp indiriniz. 3*15 şeklinde yapabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde dizlerinizi bükerek, beliniz yere yapışık bir şekilde omuzlarınızı hafif yukarı kaldırarak sağa ve sola uzanarak ellerinizle topuklarınıza değmeye çalışacak şekilde 3*15 set yapabilirsiniz. Yine olduğunuz yerde bacaklarınızı kaldırarak pedal çevirme hareketi 3*15 şeklinde yapıp bitirebilirsiniz. Yüzüstü yatıp dirsekleriniz üstünde durarak plank hareketiyle karın egzersizlerini tamamlayabilirsiniz.

BACAK, KALÇA VE KOL EGZERSİZLERİ

Ayakta bacaklarınızı omuz hizasında açıp ellerinizi ensenize koyarak çömelip squat hareketini 3/20 şeklinde yapabilirsiniz. Ayakta durduğumuz yerde eşit ağırlıklarda olan 2 su şişesini alıp adım atma hareketini 3/15 tekrarla yapabilirsiniz. Elinize almış olduğunuz su şişesi ile kollarınıza vücudunuza sabitleyip avuç içleriniz karşıyı gösterecek şekilde dirseklerinizi bükerek yukarıya doğru kaldırıp 3/15 yapabilirisiniz. Yine elinizde olan su şişeleri ile dik durarak yanlara doğru baş hizasına kadar kaldırıp indirerek 3/15 yapabilirsiniz. Sağ elinizi yukarıya kaldırıp elinizdeki su şişesini dirseğinizi bükerek enseye doğru indirip kaldırarak 3/15 tekrar yapıp aynı işlemi sol kolunuza uygulayarak yapabilirsiniz. Son olarak da şınav pozisyonu alarak 3*12 şeklinde yapıp egzersizlerinizi bitirebilirsiniz. (Şınav hareketi zorlayıcı olduğu için dizleriniz yerde de yapabilirsiniz.)

“SPOR VÜCUT DİRENCİNİ YÜKSELTİP, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR”

Egzersizlerin çoğaltılabileceğini söyleyen Kaya, “Unutmayın ki yaptığınız egzersizler hem beden sağlığınız, hem de ruh sağlığınızı daha kaliteli bir duruma getirecektir. Şunu da bilmeliyiz ki ev içerisinde normal yaşantımızda ki gibi hareket seviyelerimizin daha kısıtlı olduğundan dolayı aynı zamanda beslenmelerimize de ciddi anlamda dikkat etmemiz gerekmektedir. Kalori değeri yüksek olan gıdalardan, basit şekerli gıdalardan ve mümkün olduğu kadar çok sevdiğimiz hamur işlerinden uzak durmamızda fayda var. Daha çok hafif sebze ağırlıklı, kalorisi düşük gıdalar tüketerek sindirim sistemimizi zorlamayan gıdalar ile beslenmemize dikkat ederek yağlanma oranımızı minimilize edip kilo almamızı engelleyebiliriz. İçinde bulunmuş olduğumuz bu meşakkatli dönemi eminiz ki Türk halkı olarak en iyi şekilde üstesinden gelip, yine kaldığımız yerden Zirve Fitness Center ailesi olarak en iyi şekilde hizmet verip sizlerle beraber olacağımız günleri sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Asla unutmamalıyız ki; spor vücut dürencini yükseltip, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir” dedi.   Haber Etiketleri
mersin | koronavirüs | spor | egzersiz | demirkaya |

Yorumlar
Haberi Yorumlayın
Ad Soyad * :
E-Posta * :
Yorumunuz * :
Doğrulama *
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code  Refresh
 

TİY COVİD-19 TESTİNDEN GEÇTİ
İÇEL İDMAN YURDU
 
TİY COVİD-19 TESTİNDEN GEÇTİ
 
-...  
  BU GERİLİM BİTMELİ!...
  3’te 3 yaptılar!...
  İÇEL 5’LEDİ...
  ŞEYTANLARDAN ÖZYİĞİT’E TEPKİ!...
TÜM İÇEL İDMAN YURDU HABERLERİ

 ÇUKUROVA’DA AYRILIKLARIN NEDENİ BELLİ OLDU
BASKETBOL
 
ÇUKUROVA’DA AYRILIKLARIN NEDENİ BELLİ OLDU
 
Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Spor Kulübü; takımdan ayrılan ...  
  “BİR MİMOZA DA SEN YETİŞTİR”...
  PERİLER, TEHLİKELİ SULARDA YÜZÜYOR...
  RUSLAR ÇUKUROVA’YI EZİP GEÇTİ...
  Süper son geldi...
TÜM BASKETBOL HABERLERİ

KENDİSİNİ KORUMAK İÇİN TEKVANDOYA BAŞLAMIŞTI, ARTIK AVRUPA’NIN ZİRVESİNDE
SALON SPORLARı
 
KENDİSİNİ KORUMAK İÇİN TEKVANDOYA BAŞLAMIŞTI, ARTIK AVRUPA’NIN ZİRVESİNDE
 
-...  
  ‘ARTİSTİK’PERFORMANSLAR BÜYÜLEDİ...
  JUDO ŞAMPİYONLARI TOROSLAR'DA YE...
  KONTROLLÜ OLACAKLAR...
  KİCKBOKS ANTRENÖRLERİ EĞİTİMDE...
TÜM SALON SPORLARı HABERLERİ

SPORCU KIZLAR ŞOV YAPTI
GENEL HABERLER
 
SPORCU KIZLAR ŞOV YAPTI
 
-...  
  ERDEMLİ’DEN KONVOYLU SEVİNÇ...
  KOŞU YOLUNUN ZEMİNİNİ İYİLEŞTİRİYOR...
  TİY’DE DÖVENCİ DÖNEMİ...
  BEKLENEN KARAR ÇIKTI...
TÜM GENEL HABERLER HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
 • Ali ŞANLI
  TARAFTARIN SESİ
  ANKET
  Sizce gelecek hafta oynanacak olan Karabükspor karşılaşmasında forvette hangi isim oynamalı ?
  -Welliton Soares
  -Marko Futacs
  VİDEOLAR
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  Kamptan ilk görüntüler
  Kamptan ilk görüntüler

  ÇOK OKUNAN HABERLER


  Anasayfa Künye İletişim Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
  Copy Right © 2012 Paskolik . Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Geliştirme Mustafa ŞAMDAN. Email : m.shamdan@gmail.com