Anasayfa | İletişim | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap
22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa Mersin İdman Yurdu Basketbol Salon Sporları Genel Haberler Amatör Sporlar Galeri Olimpik Oyunlar Tarsus İdman Yurdu
Dünya Kupasının Sırrı

1551 kez okundu . 0 yorum yapıldı.


Haber Tarihi : 14.11.2017 16:08:00

Bildiğiniz gibi her 4 senede bir FIFA’nın düzenlediği en büyük organizasyon olan Dünya Kupasına dünyanın dört bir yanından kendi klasmanlarında başarılı olan takımlar katılmaya hak kazanıyorlar. 

Bu senede Rusya’da düzenlenecek olan kupaya katılacak olan takımların çoğu belli oldu ve artık takımlar Haziran Ayı’nda düzenlenecek olan kupa için hazırlıklarına başladılar bile. Bu kupanın önemi oldukça büyük ve bunun en büyük nedeni ise Dünyanın 1 numarası olma şansının ülkelerin kendi ellerinde olması.

Tabii kupaya girmeden kupanın başka dinamiklerinden de bahsetmek gerekiyor, ki o da turnuvaya ev sahipliği yapacak olan ülkenin, böyle bir organizasyonun altından nasıl ve ne şekilde kalkacağı. Bildiğiniz gibi bu sene bu kupaya Rusya ev sahipliği yapacak ve Rusya bu organizasyonun ev sahipliğini yapabilmek için çok ciddi bir yaratım yaptı ve bunun karşılığını da aldı. Özellikle yeni yapılan stadyumlar turnuvaya katılım sağlayan ülkelerin taraftarları için oldukça önemli olacak; çünkü katılan ülkelerin buradaki durumunun önemli bir belirleyicisi de taraftarlar oluyor.

Güney Afrika da düzenlenen kupada finale eğer hatırlayacak olursanız İspanya ve Hollanda çıkmıştı ve İspanya uzatma dakikalarında attığı golle Dünya Şampiyonu olurken, kupaya İspanya’dan daha çok, Afrika’nın yerel çalgısı olan ‘vuvuzella’ damgasını vurmuş ve ister istemez tüm dünyaya reklamını yapmıştı. Bu da aslında düzenlenen organizasyonun ne denli başarılı olduğunun futbol dışında bir kanıtıydı. O güne kadar adını bile duymadığımız müzik aletini ve Afrika’nın kültüründe ne kadar önemli bir yerde olduğunu anlamıştık.

Buradaki organizasyonların temel amacı tabii ki futbol ve bu oyunun gerektirdikleri olsa da, bir ülkenin dünya kupası adı altında reklamımın yapılması, ülke için oldukça önemli. Bu nedenle özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından büyük organizasyonlar ciddi derecede önem taşıyor.

Gelelim ülke bazında kimlerin favori olacağına. Genelde Dünya Kupası başladığında tek favori Brezilya olur. Sambacıların bireysel anlamda üst klasmanda oyunculara sahip olması ve oyun sisteminin Avrupa’ya oranla daha farklı olması, Güney Amerika ülkesinin durumunu biraz daha kolaylaştırıyor ancak Türkiye’nin katılmış olduğu 2002 Dünya Kupası’nın ardından jenerasyon anlamında sıkıntı yaşayan Brezilya giderek güç kaybetti.

Bunun en büyük nedeni ise kadroyu oluşturan çoğu oyuncusunun Avrupa’nın önemli takımlarında oynaması olarak görülse de durumu anlamak için bu kadar basit bir çözümleme yetmeyecektir. Son Bunun için son 5 yıllık dilimde değişen oyun sistemlerini de incelemek gerekiyor. Oyun bireysel oyuncuların gücünden ve sahada neler yapacaklarından daha çok, takım bütünlüğünün ve takımı oluşturan her bir oyuncunun neler yapacağına dair bir sistem geliştirdi. Yani artık tek bir makine değil, birbirine geçmiş parçaların melodisinin ne olduğu daha da önemli hale geldi.

Bu nedenle de özellikle Latin ve Güney Amerika gibi bireysel yetenekleriyle ön plana çıkan ülkeler, Avrupa’dan gelen ülkelere oranla biraz daha düşüş yaşıyorlar. Artık oyunun teknik – taktik kısmı daha ağır bastı ve top sahada bulunan 10 oyuncuya hatta kaleciyi de buna dahil edersek 11 oyuncuya değip o şekilde kaleye ulaşıyor. Bunun en güzel örneğini ise Almanya yapıyor. Yaklaşık 10 senedir neredeyse tüm büyük organizasyonlarda başarıya ulaşan takım, bireysel anlamda kaliteye ulaşmış olsa da, takım bütünlüğü anlamında çok daha iyiler. Alttan gelen jenerasyonu da işleyen makinenin parçacı olacak şekilde yetiştiren Almanlar, bunun karşılığını da fazlasıyla almış oluyor. Brezilya ve diğer Latin ve Güney Amerika ülkeleri de buna çözüm olarak, kadrolarını ve oyun anlayışlarını güncellerken, kadrolarına daha çok teknik ve taktik anlamda yeterli derinliği olan ve takım oyunu anlamında, takıma yarar sağlayabilecek oyuncuları tercih etmeye başladılar. Bakalım bu tercih Dünya Kupasında bu ülkeleri, Avrupa’dan gelen ülkeler karşısında başarıya götürebilecek mi?

Bu nedenle Rusya’da düzenlenecek olan turnuvada her takımı maçtan önce ayrıntılı bir şekilde değerlendireceğiz ve takımların tüm dinamiklerini ortaya çıkarmaya çalışacağız, ki maçlar geldiğinde, karşılaşmaları yorumlarken hem işten kazançlı çıkalım hem de bunları referans olarak gösterebilelim.

Bu nedenle hem favorilerin oynayacağı karşılaşmaları buradan hem de diğer ülkelerin oynayacağı karşılaşmaların tüm dinamikleri bahis sitelerinden takip edebilirsiniz. Burada hem maçlardan önce detaylı analizleri elde edebilirken, bir yandan da ülkelerin oyuna katacakları alternatif senaryoları buradan bulabileceksiniz.

Bunun dışında Türkiye’nin komşu ülkelerinden biri olan Rusya’da düzenlenecek olan kupaya katılamaması da Türkiye’yi ciddi derecede etkiledi ve etkilemeye de devam edecek. Oyun kültürü anlamında Avrupa ve diğer kültürlere oranla oldukça gerileyen ülke, bunun altından nasıl kalkacak hep beraber göreceğiz. Haber Etiketleri
- |

Yorumlar
Haberi Yorumlayın
Ad Soyad * :
E-Posta * :
Yorumunuz * :
Doğrulama *
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code  Refresh
 

SEVDANIN LİGİ OLMAZ
MERSIN İDMAN YURDU
 
SEVDANIN LİGİ OLMAZ
 
Mersin İdman Yurdu- Homurlu karşılaşması Pazar gününe alınırken, MİY B...  
  KAÇAN BALIK BÜYÜK OLDU...
  “YARGI ÖNÜNDE HERKES HESAP VERECEK”...
  ŞEYTAN 1 PUANLA DÖNDÜ...
  MİY’E YİNE CEZA!...
TÜM MERSIN İDMAN YURDU HABERLERİ

 TAC SPOR KULÜBܒNDEN BÜYÜK BAŞARI
BASKETBOL
 
TAC SPOR KULÜBܒNDEN BÜYÜK BAŞARI
 
Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü Başkanı Dr. Ali Çekiç, altyapıd...  
  TAC’DA BASKETBOL KONUŞULDU...
  AVANTAJI DEĞERLENDİREMEDİK...
  ŞAMPİYON ORMANSPOR...
  PERİLERİN SAĞLIĞI MEDİCAL PARK’A E...
TÜM BASKETBOL HABERLERİ

MERSİNLİ SPORCULAR AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA
SALON SPORLARı
 
MERSİNLİ SPORCULAR AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA
 
Mersinli sporcular Huri Korkut ve Sinem Kalkan Polonya’da yapıla...  
  MERSİNLİ HAMZA BALKAN ŞAMPİYONU OLD...
  LİGDEN ÇEKİLDİLER!...
  İLK MAÇ DEPLASMANDA...
  MERSİNLİ BOCCECİLERDEN MADALYA S...
TÜM SALON SPORLARı HABERLERİ

CHP’DEN TGS’NİN YIKILMASINA TEPKİ: “DERHAL DURDURUN”
GENEL HABERLER
 
CHP’DEN TGS’NİN YIKILMASINA TEPKİ: “DERHAL DURDURUN”
 
CHP İl Başkanı Adil Aktay, Tevfik Sırrı Gür (TGS) Stadyumu’nun yıkılma...  
  MARATON PARKURLARI BELİRLENDİ...
  ŞAHİN MAHALLESİ HALI SAHASI TÖRENLE...
  ANTRENÖRLER BİLGİLENDİRİLDİ...
  SPORUN MUTFAĞINDAKİLER KADIN MİLLİ ...
TÜM GENEL HABERLER HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARIMIZ
 • Ali ŞANLI
  TARAFTARIN SESİ
  ANKET
  Sizce gelecek hafta oynanacak olan Karabükspor karşılaşmasında forvette hangi isim oynamalı ?
  -Welliton Soares
  -Marko Futacs
  VİDEOLAR
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  O futbolun fenomen ismi (VİDEO)
  Kamptan ilk görüntüler
  Kamptan ilk görüntüler

  ÇOK OKUNAN HABERLER
 • KAÇAN BALIK BÜYÜK OLDU
 • MİLLİ DAVET
 • TAKVİYE YAPILDI
 • TİY DESTEK BEKLİYOR
 • TAC’DA BASKETBOL KONUŞULDU
 • SEVDANIN LİGİ OLMAZ
 • ERKEN VEDA
 • CHP’DEN TGS’NİN YIKILMASINA TEPKİ: “DERHAL DURDURUN”


 • Anasayfa Künye İletişim Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
  Copy Right © 2012 Paskolik . Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Geliştirme Mustafa ŞAMDAN. Email : m.shamdan@gmail.com